Kudus’ü Anlat

12 Yaş ve Üzeri

Ortaokul ve lise grubu devlet, savaş kavramlarına aşinadır. Okul öncesi ve ilkokul grubunda olduğu gibi onları savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak gerekir. Bu yaş gurubuna yıkılan evler, binalar, hastanelerle ilgili görselleri gösterebiliriz. Birlikte kimi haber ve belgesel içerikli programları izleyebiliriz. Bu yaş çocukları artık soyut düşünme aşamasına ulaştıkları için devlet, soykırım, savaş suçu, katliam gibi kavramlardan bahsedebiliriz.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatımı dilediğiniz şekilde genişletebilirsiniz.

  • “Allah’ın çok sevdiği, kutsal kabul ettiğimiz bazı şehirler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Müslümanlar buraya gidip dua ediyorlar. Biz buna Hac diyoruz. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Adı Mescid-i Nebevi. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler. İsa Peygamber Kudüs’te doğmuş. Peygamberimiz Muhammed Allah ile görüşme yaptığı Miraca bu şehirden çıkmış. Bu şehirlerde birçok peygamber yaşamış. Bu nedenle bu şehirler kutsal şehirlerdir. İnsanlar her zaman bu şehirleri sevmiş ve onları korumuşlardır.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir.

  • “Biliyor musun, Kudüs önceden bizim yani Osmanlı Devleti’nin bir şehriymiş. Osmanlı yıkılınca Kudüs’ün olduğu bölgede İsrail ve Filistin diye iki devlet var olmuş. Kudüs zamanında her ikisine eşit olarak paylaştırılmış. Ama İsrail denen devlet çok hırçın ve kavgacı bir devlet. İstiyor ki, Kudüs sadece kendinin olsun. Bu nedenle Müslüman olan Filistinlileri Kudüs’ten ve çevresindeki tüm şehirlerden kovmak için sürekli saldırı yapıyor. İnsanların evlerini yıkıp, bomba atıyorlar. Bir bahane ile Filistinlileri hapse atıyorlar. Hastalara, çocuklara bile zarar veriyorlar. Şimdide Gazze denilen şehirde bombalama, saldırı, yıkım yapıyorlar.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs ve Gazze’deki çocuklara dua edeceğiz. İnşallah bizim dualarımız Kudüs’e ulaşacak; kötüleri korkutacak, onların planlarını bozacak ve iyilere de güç verecek. Duanı dilersen çocukların duasının toplandığı bir 1 Milyon Dua sitesinde paylaşabiliriz.”

Bu aşamadan sonra çocuğunuzla birlikte duanızı bize iletebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu aşamadan sonra dilerseniz çocuğunuzla birlikte boykot üzerine konuşup seçtiğiniz ürünleri boykot edebilirsiniz. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.