Kudus’ü Anlat

6-12 Yaş

6-12 yaş gurubu savaş, kavga gibi kavramlara aşinadır. Bu gruba savaştan kısaca bahsedebiliriz. Ancak okul öncesi yaşlarında olduğu gibi onları da savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak gerekir. Bu yaş grubu yine somut düşünme dönemindedir. Bu nedenle anlatım somut, sade olmalı ve metaforlarla desteklenmelidir.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatım sonrasında fotoğraflarla desteklenebilir.

  • “Allah’ın çok sevdiği bazı yerler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Müslümanlar buraya gidip dua ediyorlar. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Adı Mescid-i Nebevi. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler. İsa Peygamber Kudüs’te doğmuş. Peygamberimiz Muhammed Allah ile görüşme yaptığı zaman O’nun yanına bu şehirden çıkmış. Bu şehirde birçok peygamber yaşamış.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir. Burada çocuğun bildiği bir durumu da ele alan bir anlatım tercih edilmesini uygun buluyoruz. Bombadan, katliamdan bahsetmeden sadece saldırı, savaş, işgal ekseninde kalarak anlatım yapılmasını daha doğru buluyoruz.

  • “Biliyor musun, şu sıralar Kudüs’te ve ona yakın şehir olan Gazze’de bir savaş var. Bazı kötü insanlar bu toprakları ele geçirmek ve buradaki evleri, binaları yıkmak istiyor. Hani sınıfta başkasının sırasına geçip, onların eşyasını çalan, herkesi iten döven çocuklar gibi. Bu kötü kişiler de şimdi Kudüs ve onun yakınındaki Gazze’ye saldırıyorlar. Oradaki evleri yıkıp, insanları evlerinden kovuyorlar. Orada yaşayanlar çok üzgün.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs ve Gazze’deki çocuklara dua edeceğiz. Allah’ın bizim dualarımızı bir kuşa çevirdiğini hayal edeceğiz. O’nun gücü her şeye yeter çünkü. Sonra da o kuşlar uçarak Kudüs’e gidecekler ve kötüleri korkutacak ve iyilere güç verecekler.

Bu aşamadan sonra çocuğunuzdan aldığınız duayı bize iletebilirsiniz. Kendisi yazabilecek durumda ise duasını yazmasını ondan isteyebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu aşamadan sonra dilerseniz çocuğunuzla birlikte boykot üzerine konuşup seçtiğiniz ürünleri boykot edebilirsiniz. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.