Kudus’ü Anlat

4-6 Yaş

4 yaş altındaki çocukların mücadele, savaş gibi kavramları bilmesi zordur. Dünyanın ve dinimizin karmaşık olaylarını anlamakta zorluk çekerler. Ancak 4 yaşından itibaren çeşitli değerler çocuklara anlatılabilir. Bu nedenle 4 yaş üstüne Kudüs’ü anlatmak daha doğrudur. Öncelikle bu yaş grubuna, savaştan ve katliamdan bahsetmek yanlıştır. Çocukları savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak da gerekir. Bu yaş grubu oldukça somut düşünür. Bu nedenle anlatımın somut, sade ve metaforik olmasını öneriyoruz.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatım sonrasında fotoğraflarla desteklenebilir.

  • “Allah’ın çok sevdiği bazı yerler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir. Burada metaforik bir anlatım tercih edilmesini uygun buluyoruz. Savaş yerine savaşı anımsatan bir durumdan bahsediyoruz.

  • “Biliyor musun, şu sıralar Kudüs’ün gökyüzü kapkara bulutlarla dolmuş. Bulutlardan çıkan şimşekler yüksek sesle patlıyormuş. Kuşlar, çocuklar çok korkmuşlar. Herkes saklanacak yer arıyormuş.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs’teki çocuklara dua edeceğiz. Allah’ın bizim duamızı bir kuşa çevirdiğini hayal edeceğiz. O’nun gücü her şeye yeter çünkü. Sonra da o kuşlar uçarak Kudüs’e gidecekler ve kapkara bulutları kovacaklar. Oradaki çocuklar da yeninden mutlu olacaklar.

Bu aşamadan sonra çocuğunuzdan aldığınız duayı bize iletebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.

 

6-12 Yaş

6-12 yaş gurubu savaş, kavga gibi kavramlara aşinadır. Bu gruba savaştan kısaca bahsedebiliriz. Ancak okul öncesi yaşlarında olduğu gibi onları da savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak gerekir. Bu yaş grubu yine somut düşünme dönemindedir. Bu nedenle anlatım somut, sade olmalı ve metaforlarla desteklenmelidir.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatım sonrasında fotoğraflarla desteklenebilir.

  • “Allah’ın çok sevdiği bazı yerler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Müslümanlar buraya gidip dua ediyorlar. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Adı Mescid-i Nebevi. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler. İsa Peygamber Kudüs’te doğmuş. Peygamberimiz Muhammed Allah ile görüşme yaptığı zaman O’nun yanına bu şehirden çıkmış. Bu şehirde birçok peygamber yaşamış.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir. Burada çocuğun bildiği bir durumu da ele alan bir anlatım tercih edilmesini uygun buluyoruz. Bombadan, katliamdan bahsetmeden sadece saldırı, savaş, işgal ekseninde kalarak anlatım yapılmasını daha doğru buluyoruz.

  • “Biliyor musun, şu sıralar Kudüs’te ve ona yakın şehir olan Gazze’de bir savaş var. Bazı kötü insanlar bu toprakları ele geçirmek ve buradaki evleri, binaları yıkmak istiyor. Hani sınıfta başkasının sırasına geçip, onların eşyasını çalan, herkesi iten döven çocuklar gibi. Bu kötü kişiler de şimdi Kudüs ve onun yakınındaki Gazze’ye saldırıyorlar. Oradaki evleri yıkıp, insanları evlerinden kovuyorlar. Orada yaşayanlar çok üzgün.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs ve Gazze’deki çocuklara dua edeceğiz. Allah’ın bizim dualarımızı bir kuşa çevirdiğini hayal edeceğiz. O’nun gücü her şeye yeter çünkü. Sonra da o kuşlar uçarak Kudüs’e gidecekler ve kötüleri korkutacak ve iyilere güç verecekler.

Bu aşamadan sonra çocuğunuzdan aldığınız duayı bize iletebilirsiniz. Kendisi yazabilecek durumda ise duasını yazmasını ondan isteyebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu aşamadan sonra dilerseniz çocuğunuzla birlikte boykot üzerine konuşup seçtiğiniz ürünleri boykot edebilirsiniz. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.

 

12 Yaş ve Üzeri

Ortaokul ve lise grubu devlet, savaş kavramlarına aşinadır. Okul öncesi ve ilkokul grubunda olduğu gibi onları savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak gerekir. Bu yaş gurubuna yıkılan evler, binalar, hastanelerle ilgili görselleri gösterebiliriz. Birlikte kimi haber ve belgesel içerikli programları izleyebiliriz. Bu yaş çocukları artık soyut düşünme aşamasına ulaştıkları için devlet, soykırım, savaş suçu, katliam gibi kavramlardan bahsedebiliriz.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatımı dilediğiniz şekilde genişletebilirsiniz.

  • “Allah’ın çok sevdiği, kutsal kabul ettiğimiz bazı şehirler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Müslümanlar buraya gidip dua ediyorlar. Biz buna Hac diyoruz. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Adı Mescid-i Nebevi. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler. İsa Peygamber Kudüs’te doğmuş. Peygamberimiz Muhammed Allah ile görüşme yaptığı Miraca bu şehirden çıkmış. Bu şehirlerde birçok peygamber yaşamış. Bu nedenle bu şehirler kutsal şehirlerdir. İnsanlar her zaman bu şehirleri sevmiş ve onları korumuşlardır.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir.

  • “Biliyor musun, Kudüs önceden bizim yani Osmanlı Devleti’nin bir şehriymiş. Osmanlı yıkılınca Kudüs’ün olduğu bölgede İsrail ve Filistin diye iki devlet var olmuş. Kudüs zamanında her ikisine eşit olarak paylaştırılmış. Ama İsrail denen devlet çok hırçın ve kavgacı bir devlet. İstiyor ki, Kudüs sadece kendinin olsun. Bu nedenle Müslüman olan Filistinlileri Kudüs’ten ve çevresindeki tüm şehirlerden kovmak için sürekli saldırı yapıyor. İnsanların evlerini yıkıp, bomba atıyorlar. Bir bahane ile Filistinlileri hapse atıyorlar. Hastalara, çocuklara bile zarar veriyorlar. Şimdide Gazze denilen şehirde bombalama, saldırı, yıkım yapıyorlar.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs ve Gazze’deki çocuklara dua edeceğiz. İnşallah bizim dualarımız Kudüs’e ulaşacak; kötüleri korkutacak, onların planlarını bozacak ve iyilere de güç verecek. Duanı dilersen çocukların duasının toplandığı bir 1 Milyon Dua sitesinde paylaşabiliriz.”

Bu aşamadan sonra çocuğunuzla birlikte duanızı bize iletebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Bu aşamadan sonra dilerseniz çocuğunuzla birlikte boykot üzerine konuşup seçtiğiniz ürünleri boykot edebilirsiniz. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.