Kudus’ü Anlat

4-6 Yaş

4 yaş altındaki çocukların mücadele, savaş gibi kavramları bilmesi zordur. Dünyanın ve dinimizin karmaşık olaylarını anlamakta zorluk çekerler. Ancak 4 yaşından itibaren çeşitli değerler çocuklara anlatılabilir. Bu nedenle 4 yaş üstüne Kudüs’ü anlatmak daha doğrudur. Öncelikle bu yaş grubuna, savaştan ve katliamdan bahsetmek yanlıştır. Çocukları savaşın dramatik görüntülerinden uzak tutmak da gerekir. Bu yaş grubu oldukça somut düşünür. Bu nedenle anlatımın somut, sade ve metaforik olmasını öneriyoruz.

İlk adım, kısaca Kudüs’ten bahsetmek olabilir. Aşağıdakine benzer bir anlatım tercih edilebilir. Bu anlatım sonrasında fotoğraflarla desteklenebilir.

  • “Allah’ın çok sevdiği bazı yerler var. Mekke, Medine ve Kudüs bu yerlerden birkaçı. Burada çok güzel camiler ve dua etme yerleri var. Mesela Mekke’de Kâbe var. Medine’de ise Peygamberimizin evi var. Kudüs’te ise Aksa isminde Sahra isminde iki tane güzel cami var. Buralar çok güzel yerler.”

İkinci adım, Kudüs’te olan bitenden bahsetmek olabilir. Burada metaforik bir anlatım tercih edilmesini uygun buluyoruz. Savaş yerine savaşı anımsatan bir durumdan bahsediyoruz.

  • “Biliyor musun, şu sıralar Kudüs’ün gökyüzü kapkara bulutlarla dolmuş. Bulutlardan çıkan şimşekler yüksek sesle patlıyormuş. Kuşlar, çocuklar çok korkmuşlar. Herkes saklanacak yer arıyormuş.”

Üçüncü adımda çocuktan dua/temenni istenebilir.

  • “Şimdi biz de seninle Kudüs’teki çocuklara dua edeceğiz. Allah’ın bizim duamızı bir kuşa çevirdiğini hayal edeceğiz. O’nun gücü her şeye yeter çünkü. Sonra da o kuşlar uçarak Kudüs’e gidecekler ve kapkara bulutları kovacaklar. Oradaki çocuklar da yeninden mutlu olacaklar.

Bu aşamadan sonra çocuğunuzdan aldığınız duayı bize iletebilirsiniz. Duanız onaylandıktan sonra katılım belgeniz e-posta adresinize gönderilecektir. Her gün yatmadan önce çocuğunuza sitemizden seçtiğiniz duaları okuyup “Âmin” diyebilirsiniz. Yeni dualarınız varsa onları da bize iletebilirsiniz.